środa, 19 sierpnia 2015

Zajęcia przyrodnicze w Sosnówce

ZAJĘCIA  PRZYRODNICZE  W SOSNÓWCE
28 maja 2015 r.  klasa I d i I e  pogłębiała swoją wiedzę o przyrodzie podczas spotkania z edukatorką  leśną , panią Bogumiłą Chabowską- Dąbek w Ośrodku „ Lubuszanin” w Sosnówce. Pani pracuje w Nadleśnictwie „ Śnieżka” i specjalnie dla dzieci i młodzieży prowadzi zajęcia o lesie. Tym razem wysłuchaliśmy informacji o zwierzętach leśnych. W trakcie zajęć  rozmawialiśmy na temat możliwych zagrożeń ze strony zwierząt, uczyliśmy się rozpoznawać napotkane ślady zwierząt oraz je identyfikować, wyciągając wnioski z obserwacji.  Uczniowie zadawali wiele pytań. Na spotkanie pani Bogusia przyniosła stemple tropów zwierząt . Były też ćwiczenia na spostrzegawczość. Rozwiązywaliśmy zagadki, rebusy. Dla rozluźnienia umysłów po dużej dawce wiedzy uczyliśmy się pląsów. Wypełnialiśmy karty obserwacji,  wykonując na nich rysunki  śladów i tropów zwierząt. Odbyliśmy też  po zajęciach wycieczkę do lasu. Przy okazji poznaliśmy i przypomnieliśmy sobie gatunki drzew i krzewów a wszystko to odbyło się na przepięknym karkonoskim szlaku w okolicach Karpacza. Zachęcamy do takiej formy poznawania przyrody.
                                                          Mali przyrodnicy z klasy I d i I e









Wycieczka do leśnego banku genów w Kostrzycy

PIERWSZAKI W LEŚNYM BANKU GENÓW W KOSTRZYCY
Zielona szkoła” – cóż to takiego? – pytały pierwszaki. Już teraz dokładnie wiedzą. „Zielone” zajęcia rozpoczęliśmy już w pierwszym dniu pobytu od zajęć warsztatowych w Leśnym Banku Genów w Kostrzycy i w Leśnej Szkółce Kontenerowej.
Po przyjeździe na miejsce wszyscy nie mogliśmy się nadziwić: jak tu pięknie, wszędzie tyle roślin, kwiatów, wspaniałych krzewów i cała okolica taka zadbana. Na początku powitała nas pani edukator Joanna Borowy, która zapoznała nas z działalnością tej instytucji i dowiedzieliśmy się po co gromadzi się i przechowuje nasiona z różnych drzew, krzewów i roślin zielnych. Przeszliśmy ścieżką edukacyjną w Arboterum, czyli miejscu, w którym kolekcjonuje i prowadzi się badania nad drzewami i krzewami. W Kostrzycy przechowywane są egzemplarze najcenniejszych przedstawicieli chronionych oraz ozdobnych gatunków roślin. Zgromadzono tutaj kolekcję 400 gatunków roślin, często ginących i zagrożonych, które z różnych powodów wymagają przeniesienia poza miejsce ich występowania. Zajęcia wśród tylu roślin – to była dla nas wielka przyjemność. Na terenie Arboretum przeszliśmy: „Ścieżka zmysłów", poznaliśmy „Leśny dendrofon", pracowaliśmy przy tablicy interaktywnej „Odgłosy lasu – odgłosy zwierząt".
Po zakończeniu zajęć przeszliśmy do Leśnej Szkółki Kontenerowej, gdzie zapoznaliśmy się z linią siewu. Tam spotkaliśmy się z panią Bogumiłą Chabowską- Dąbek, która pokazywała nam w namiotach kiełkujące świerki i buki. Opisała w jaki sposób sadzimy te małe roślinki, jak są nawadniane i ile trzeba włożyć pracy, żeby wyrosło później w lesie piękne drzewo. Dostaliśmy piękne kolorowe karty pracy o lesie, zbiornikach wodnych, polu, zagrożeniach ekologicznych. Po zapoznaniu się z działalnością  szkółki, udaliśmy się do ośrodka „ Lubuszanin”. Bardzo podobały się nam takie zajęcia o przyrodzie.
Mali odkrywcy z klasy I d i I e